Women's Lacrosse

2018 ORLC Women's Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 24 Transylvania   Muskingum   1:00 PM
Sun. 25 Transylvania   Otterbein   12:00 PM
  Hanover   Albion   1:00 PM
Mon. 26 Hanover   Concordia Chicago   2:00 PM
  Hiram   Thiel   7:00 PM
Tue. 27 Franciscan   Thiel   7:00 PM
Wed. 28 Hanover   Illinois Tech   5:00 PM
 
March
Thu. 1 Wittenberg   Transylvania   5:00 PM
  Frostburg State   W&J   6:00 PM
Sat. 3 Franciscan   W&J   1:00 PM
  Albion   Franklin   1:00 PM
Mon. 5 Westminster   Fla. Southern   1:30 PM
  Lakeland, FL
Wed. 7 W&J   Allegheny   6:00 PM
  Mount St. Joseph   Wilmington   7:00 PM
  Transylvania *   Earlham   7:00 PM
Thu. 8 Simmons   Saint Vincent   6:00 PM
  Northeast Regional Park @ Davenport, Fla.
Fri. 9 Franklin *   Hanover   4:30 PM
Sat. 10 W&J   Juniata   1:00 PM
Sun. 11 Transylvania   Sewanee   1:00 PM
Mon. 12 Mount St. Joseph *   Hanover   4:00 PM
Tue. 13 Transylvania   Huntingdon   5:00 PM
  @ Gulf Breeze HS, Gulf Breeze, Fla.
Wed. 14 Saint Vincent   Juniata   4:00 PM
  W&J   Muskingum   6:00 PM
  Mount St. Joseph   Otterbein   7:00 PM
Thu. 15 West Va. Wesleyan   Waynesburg   6:30 PM
Fri. 16 Centre   Mount St. Joseph   7:00 PM
  Thiel   Muskingum   7:00 PM
Sat. 17 Transylvania   Birmingham Southern   10:00 AM
  @ Gulf Breeze HS, Gulf Breeze, Fla.
  Wittenberg   Thomas More   12:00 PM
  Westminster   Bryn Athyn   12:00 PM
Sun. 18 Elmhurst   Hanover   1:00 PM
Mon. 19 Carroll (Wis.)   Hanover   4:00 PM
Tue. 20 Muskingum   Saint Vincent   4:00 PM
Wed. 21 Waynesburg   Hiram   7:00 PM
  Carroll (Wis.)   Mount St. Joseph   7:00 PM
  Chatham *   Thiel   7:00 PM
Fri. 23 Olivet   Hanover   3:30 PM
  Waynesburg *   Franklin   6:00 PM
Sat. 24 Waynesburg *   Hanover   10:00 AM
  Southwestern (Tex.)   Franklin   11:00 AM
  Transylvania *   Westminster   12:00 PM
  Mount St. Joseph *   Saint Vincent   1:00 PM
Sun. 25 Transylvania *   Thiel   12:00 PM
  Thomas More *   Saint Vincent   1:00 PM
Tue. 27 Franciscan   Westminster   6:30 PM
  Thomas More   Centre   7:00 PM
Wed. 28 Earlham *   Hanover   4:30 PM
  Trine   Mount St. Joseph   5:30 PM
  Saint Vincent *   W&J   6:00 PM
  Thiel *   Waynesburg   6:00 PM
Sat. 31 Chatham *   Westminster   10:00 AM
  Transylvania *   Franklin   1:00 PM
  Earlham *   Thomas More   1:00 PM
 
April
Wed. 4 Franklin *   Thomas More   3:30 PM
  Saint Vincent *   Waynesburg   4:00 PM
  Thiel *   Westminster   6:30 PM
  Earlham *   Mount St. Joseph   7:00 PM
  Schueler Field
  Hanover *   Transylvania   7:00 PM
  W&J *   Chatham   7:30 PM
  Ellis Field
Thu. 5 Waynesburg   Franciscan   4:00 PM
Sat. 7 Chatham *   Hanover   11:00 AM
  Westminster *   Mount St. Joseph   12:00 PM
  D'Youville   Waynesburg   12:00 PM
  W&J *   Franklin   1:00 PM
  Thiel *   Earlham   1:00 PM
Sun. 8 Chatham *   Thomas More   1:00 PM
  W&J *   Transylvania   1:00 PM
  Saint Vincent *   Earlham   1:00 PM
Tue. 10 Thomas More *   Transylvania   4:00 PM
  Waynesburg *   Westminster   4:00 PM
Wed. 11 Chatham *   Saint Vincent   4:00 PM
  Thiel *   W&J   6:00 PM
  Mount St. Joseph *   Franklin   7:00 PM
Fri. 13 Waynesburg *   Thomas More   3:30 PM
Sat. 14 Waynesburg *   Transylvania   10:00 AM
  Thiel   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Franklin *   Saint Vincent   2:00 PM
Sun. 15 Franklin *   Chatham   12:00 PM
  Highmark Stadium
  Hanover *   Westminster   12:00 PM
  Thiel *   Thomas More   1:00 PM
  Earlham *   W&J   1:00 PM
  Saint Vincent   Franciscan   2:00 PM
Wed. 18 Westminster *   W&J   5:00 PM
  Waynesburg *   Chatham   5:30 PM
  Highmark Stadium
  Thomas More *   Mount St. Joseph   7:00 PM
  Saint Vincent *   Thiel   7:00 PM
Sat. 21 Transylvania *   Saint Vincent   11:00 AM
  Westminster *   Franklin   12:00 PM
  Hanover *   W&J   1:00 PM
  Mount St. Joseph   Waynesburg   1:00 PM
Sun. 22 Westminster *   Earlham   11:00 AM
  Thomas More *   W&J   1:00 PM
  Hanover *   Thiel   1:00 PM
  Mount St. Joseph *   Chatham   1:00 PM
  Ellis Field
Tue. 24 Saint Vincent *   Westminster   6:00 PM
  Transylvania *   Mount St. Joseph   7:00 PM
Wed. 25 Hanover *   Thomas More   3:30 PM
  W&J *   Waynesburg   6:00 PM
  Franklin *   Earlham   7:00 PM
Sat. 28 Saint Vincent *   Hanover   12:00 PM
  W&J   Mount St. Joseph   1:00 PM
  Franklin *   Thiel   1:00 PM
  Earlham *   Waynesburg   1:00 PM
  Chatham *   Transylvania   6:00 PM
Sun. 29 Thomas More *   Westminster   12:00 PM
 
May
Fri. 4 Transylvania %   TBA   TBA
  ORLC Semifinal
Sat. 5 Transylvania %   TBA   TBA
  ORLC Championship
Sat. 12 Transylvania %   TBA   TBA
  NCAA First Round
Sun. 13 Transylvania %   TBA   TBA
  NCAA Second Round
Sat. 19 Transylvania %   TBA   TBA
  NCAA Third Round
Sun. 20 Transylvania %   TBA   TBA
  NCAA Quaterfinals
Sat. 26 Transylvania %   TBA   TBA
  NCAA Semifinals
Sun. 27 Transylvania %   TBA   TBA
  NCAA Championship
* Conference
% Post season